Denní nášup
KATEGORIE
MĚNA
AKČNÍ ZBOŽÍ
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
  1. Lékovka hnědá 50ml vč. uzávěru a kapátkem
  2. Lékovka hnědá 10ml vč. uzávěru s kapátkem
  3. Lékovka hnědá 100ml vč. uzávěru a kapátkem
  4. Vegetariánské kapsle velikost 0
  5. Lékovka hnědá 20ml vč. uzávěru a kapátkem
  6. Vegetariánské kapsle velikost 00
  7. Lékovka hnědá 5ml vč. uzávěru a kapátkem
  8. Morgenstund 2000g
  9. Meine Base 3000g
  10. Meine Base 750g
Zasílání novinek

Pijete dost vody?

Pijete dost vody?

vodaVětšina lidí si myslí, že si nemusí dělat starosti ohledně dehydratace.  Pro ně je tento jev něco, co se děje lidem cestujícím pouští, jakmile jim dochází voda.  Existuje ale chronická forma dehydratace, nemající tak intenzivní následky jako její akutní protivník.  
Chronická dehydratace je v dnešní době velmi rozšířená a má vliv na každého, kdo nepije dostatek tekutin. 

Seznam 13 symptomů vás inspiruje dát si sklenici vody, a pak další a další a .... (Po každém symptomu ukážeme, jak nedostatek tekutin ovlivňuje danou oblast.)

1.    Únava, ztráta energie:
Dehydratace tkání způsobuje zpomalení enzymatické aktivity.

2.    Zácpa:
Když se rozžvýkaná potrava dostane do tlustého střeva, obsahuje velké množství tekutin a stěny tlustého střeva je redukují, aby se mohla správně utvářet stolice. Při chronické dehydrataci si bere tlusté střevo příliš mnoho vody, která je pak dodávána jiným, potřebným částem těla.


3.    Zažívací potíže:

Při chronické dehydrataci je sekrece trávicích šťáv snížená.

4.    Vysoký a nízký krevní tlak

Obsah objemu krve v těle není dostačující, aby naplnila celý systém cév, žil a kapilár. 

5.    Gastritida, žaludeční vředy:

Pro ochranu sliznice před poškozením kyselými trávicími šťávami, jež vytváří, žaludek vylučuje vrstvu sliznice.

6.    Dýchací potíže:

Sliznice dýchací oblasti jsou trochu vlhké pro ochranu dýchacích cest před látkami, které mohou být obsaženy ve vzduchu.

7.    Rovnováha zásad a kyselin:
Dehydratace aktivuje zpomalení produkce enzymů, což  způsobuje překyselení.

8.    Nadváha a obezita:

Můžeme se přejídat, protože toužíme po jídle bohatém na tekutiny.  Žízeň je častokrát popletená s hladem. Staré rčení praví: „Hlad je převlečená žízeň." (Pozn. korektora)

9.    Ekzémy:
Vaše tělo potřebuje dostatek vody, aby jí 600 - 700 ml vypotilo; množství potřebné k naředění toxických látek, aby nepodráždily pokožku.

10.    Cholesterol:
Pokud dehydratace způsobuje odsun příliš mnoho tekutin z nitra buněk, tělo se snaží zabránit této ztrátě výrobou cholesterolu.

11.    Zánět močového měchýře, močových cest:
Pokud nejsou toxické látky obsažené v moči dostatečně naředěné, napadají sliznici močových cest. 

12.    Revma
Dehydratace abnormálně zvyšuje koncentraci toxických látek v krvi a buněčných tekutinách, bolest se zvyšuje v poměru k množství obsažených toxinů.

13.    Předčasné stárnutí:
Tělo novorozence se skládá přibližně z 80% tekutin, ale tento podíl se snižuje k ani ne 70% v dospělém člověku a nadále se snižuje v pokročilém věku.  

Zdroj: www.care2.com www.foodmatter.tv
Překlad: Lukáš Putz

Poznámka překladatele:

Ačkoliv v dnešní době opravdu mnoho lidí trpí nedostatky tekutin a z toho plynoucí dehydratací, není zároveň každý zdroj pitné vody dobrý nebo vhodný.  Průmysl balených vod se snaží spotřebitelům vštěpit do hlavy, že je balená voda lepší a čistší než ta z kohoutku.  

S tímto silně nemohu souhlasit.  Bylo několika nezávislými výzkumy zjištěno, že se plasty obsaženy v plastových lahvích rozpouštějí do balené vody.  Tato voda, kontaminovaná těmito látkami, pak obsahuje mimo jiné látku s názvem BPA - Bisfenol A.  Je spojena s poruchami endokrinního systému a neplodností. 

Zjistěte si na internetu informace o tom, co tato látka v těle způsobuje!


Voda v České Republice a i u našich sousedů v Německu je poslední dobře hlídanou potravinou v našich zemích.  Možná poslední.  Proto doporučuji vodu z vodovodu při dodržení následujících opatření.

1.    Voda z vodovodu je v dnešní době nemálo chlorovaná, pro zabránění tvorby patogenních mikroorganismů.  Pokud vodu převaříte a necháte jí vychladnout, všechny patogenní mikroorganizmy se určitě zničí, nicméně tomu u nás není třeba.  Stačí, když napustíte vodu z vodovodu do džbánu a necháte ji alespoň 20 - 30 minut odstát, aby mohl vyprchat obsažený chlór.

2.    Problém vody z vodovodu jsou hlavně staré vodovodní trubky ve starých zástavbách a proto se doporučují vodní filtry, které různé rozpuštěné kovy, a také případně těžké kovy, vyfiltrují. 

3.    Voda z vodovodního řádu je bohužel mrtvou vodou v důsledku chlorování a „násilného" natlačení do vodovodních trubek při vysokém tlaku. Toto není přirozeností vody, což rakouský badatel Viktor Schauberger dostatečně podložil.  Proto se doporučuje vodu znovu „nabít" energií.  Přidejte do džbánu s vodou některé draho- a polodrahokamy, nebo jí nabijte na slunečním světle za oknem.  Tímto způsobem dodáte vodě znovu energii a život.  

Nejlepší zdroje vody:


1.    Dešťová voda
Dešťová voda je bez pochyby jeden z nejlepších zdrojů pitné vody. Je svým způsobem destilovaná a ve vysoké atmosféře nabitá negativními ionty, což z ní dělá antioxidant.  Dešťová voda je mírně zásaditá a proto vydrží tak dlouho čerstvá.  
Bohužel však dnešní znečišťování vzduchu zplodinami  z průmyslu a motorových a jiných vozidel tento zdroj vody dost omezil a proto se dá doporučit jen v oblastech vzdálených dnešní takzvané „moderní" civilizaci.

2.    Pramenitá voda

Pramenitá voda je opravdu skvělým zdrojem pitné vody, pak-li že je tento zdroj skutečně čistým.  Během prosakování vody do země dochází k několikanásobné filtraci a je tedy skutečně čistá a obohacená energií kamenů a vrstev země, jež prošla. Bohužel nemá každý z nás k takovému zdroji přístup.

3.    Ionizovaná voda
Na třetím místě mohu doporučit ionizovanou vodu. Získání takové vody je pro většinu obyvatelstva nejjednodušší, nejpohodlnější a zároveň nejlepší zdroj kvalitní vody.  U různých ionizátorů vody dochází k filtraci vody uhlíkovým filtrem, jenž je schopen zachytit převážnou většinu (až 99,9%) těžkých kovů a dalších nežádoucích látek.  Následným filtrováním dochází podobně jako v atmosféře k ionizaci, neboli nabití vody negativními ionty, činící z vody antioxidant.

Takto „vyrobená" voda má ještě navíc další výbornou vlastnost, a tou je, že se zmenší makromolekulární klastr vody.  Normální voda není obyčejně molekulou H2O, ale seskupuje se do jak jíž zmíněného klastru.  Ten se skládá u běžné vody z 32-36 molekul vody v jednu makromolekulu.  Při ionizaci vody je tento klastr daleko menší.  Je složen z 12-16 molekul.  Takto „zmenšená" voda pak snadněji proniká do buněk a jejich struktur pro zásobení tekutinami a vyloučení škodlivin.
Ionizovaná voda je po vstupní investici do přístroje pak i levnější než jakákoliv balená voda a navíc tím nejen šetříte vaší peněženku, ale také životní prostředí.  
Bylo spočítáno, že jen v samotných USA je spotřebováno až 17 milionů barelů ropy každoročně pro samotnou výrobu plastových lahví.  Toto množství ropy by vystačilo k pohánění 1 milionu vozů na JEDEN CELÝ ROK! 
Zdroj: http://greenliving.nationalgeographic.com/water-bottle-pollution-2947.html

4.    Balená voda
V případě, že je balená voda neperlivá a pochází z dobrých zdrojů, je balená ve skle, tak se dá doporučit i pití této vody, protože je většinou zachována v přírodní podobě.  Určitě se nedá doporučit perlivá voda jakéhokoliv druhu.  Perlivá voda je po většinou sycená oxidem uhličitým (CO2).  Tato látka je odpadní látkou při látkové výměně metabolismu.  Náš organizmus se snaží zbavit oxidu uhličitého a s ním spojenými deriváty, ale pokud mu dodáváme takto sycenou vodu, která je logicky kyselá, tak mu dobrou službu neděláme. Balená voda je navíc daleko dražší než výše uvedené zdroje nebo voda z vodovodu.

5.    Voda z vodovodu
Pokud vodu z vodovodu patřičně ošetříme návodem výše uvedeným, je tato voda asi nejlevnější alternativou, jak se zásobit.  Při běžných cenách vody vychází množství 1,5l vody jen na několik haléřů. 

6.    V plastu balená voda
Tato voda se nedá z výše uvedených důvodu doporučit VŮBEC.  Důvod je jednoduchý.  I když vezmete tu nejčistější vodu na světě a přidáte do ní jen část ropného oleje, tak je tato voda jednoduše znečištěná!  Přesně to se děje s balenou vodou v plastu.  Zejména když je PET láhev vystavené vysokým teplotám (pokud jí zapomenete v létě v autě) nebo přímému slunečnímu záření, dochází k urychlení rozpouštění ropných látek obsažených v plastovém obalu do vody.  Pokud své chuťové buňky dostatečně vyčistíte a vycvičíte, v některých balených vodách opravdu zaznamenáte pachuť ropy a plastu. Stačí jedna kapka oleje pro znečištění přibližně 10000 litrů vody! Zkuste se nad tím zamyslet!

Po vlastním zkoumání a hledání jsem dospěl (pro sebe) k závěru, že investovat do čisté vody je jedna z nejlepších investic, které jsem kdy udělal.  Pro svou osobní potřebu jsem si zakoupil vodní ionizátor, u něhož jsem si spočítal následující jednoduché propočty:

Pokud má vaše rodina čtyři členy a spotřebuje v průměru 1,5 litru pitné vody na osobu denně, vyplývá z toho následující jednoduchá kalkulace.

V roce 2012 stojí průměrně „kvalitní" balená voda v plastu zhruba 10-12,- Kč.  Pokud vezmeme spodní hranici, tak z toho vychází tato čísla:

4x 10,- Kč na den (4x 1,5 l vody) = 40,- Kč denně
40,- Kč x 30 dní = 1200,- Kč za měsíc
1200,- Kč x 12 měsíců = 14400,- Kč za rok
Pokud by voda stála v průměru 12,- Kč tak vychází tato částka za rok na 17280,- Kč

Byť byste si koupili vodní ionizátor za víc jak 20000,- Kč, tak se vám při zjednodušené kalkulaci výše uvedené daný přístroj ani ne za dva roky zaplatil.  V tomto počtu ale není uvedená kvalita filtrované vody k vaření, přípravě kávy, čaje a dalších nápojů.  Návratnost je proto někde úplně jinde a většinou se vám vrátí již do jednoho roku.

Co se ochrany přírody týče, zde je číslo opravdu odstrašující. 
Při stejném počtu každá rodina při konzumaci 1 PET lahve denně na osobu vytvoří odpad s 1440 PET lahvemi za pouhý jeden rok, za dva roky se toto číslo blíží 3000 PET lahví. 

Jedna PET láhev je vyrobena z přibližně 90 ml ropy.  Pokud ale vezmete v potaz celý cyklus života jedné PET láhve, tak jí naplňte přibližně do 1/3 ropou a získáte skutečné potřebné množství ropy od vytěžení, přes výrobu, uskladnění, transport a následnou likvidaci jedné samotné lahve. (Zdroj: Pacifik Institute) Při výše uvedeném počtu 3000 PET lahví byste vašemu vozu dodali přibližně 270 l ropy.  Při spotřebě 6 l/100 km vychází na zhruba 4500 km jízdy! Toto množství dostane vás a celou rodinu 2x do Chorvatska a zpět. Zkuste se nad tím zamyslet. 
V USA se přibližně 86% plastových lahví nerecykluje a tak se stávají součástí skládek.  Trvá přibližně 400 až 1000 let než se jedna plastová láhev rozpustí.  

Voda na závěr:

Voda je opravdu elixírem života.  Samotné slovo „Al exir" pochází z arabštiny a znamená „zázračná látka".  Voda skutečně je zázrakem a vymyká se běžným zákonům fyziky a také chemie. 
Nicméně je také důležité chápat, že všeho moc škodí.  Dle potřeby by každý člověk při běžné aktivitě a průměrném počasí měl vypít zhruba 1,5 l vody denně. Pokud je aktivita zvýšená nebo počasí horké (někdy i příliš chladné a suché), pak i stoupá potřeba vody v důsledku většího pocení a fyzické námahy.  Pokud ale při klidovém stavu pijete několik litrů vody denně, měli byste se poradit s vašim lékařem, jestli je s vaším tělem vše v pořádku.

Voda dodává tělu „tekutost", proudění, pohyb a aktivitu.  Voda je elementem nezbytným na této planetě a proto bychom ji neměli jen spotřebovávat, ale také chránit.

Přeji vám spoustu chutné vody a elixíru života,

Lukáš Putz

 

Zpět
 


INFORMACE